גם תושבי חוץ ללא דרכון אירופאי יכולים לקחת משכנתא בקפריסין!!!

איתרתם את הנכס הרצוי לקנייה בקפריסין, בין אם זה בית למגורים או דירה להשכרה וכעת אתם נדרשים להחליט כיצד לממן את הרכישה.

בפניכם עומדות מספר אפשרויות:

האחת מימון כל הרכישה מהון עצמי ללא צורך בהלוואות, במקרה כזה החיסרון הוא שאין מינוף, מצד שני היתרון הוא במהירות התגובה ואפשרות קניית נכסים בהזדמנות אשר לא יחכו לסיום תהליך קבלת ההלוואה.

אפשרות שנייה היא לקיחת הלוואה מבנק ישראלי בשקלים, הלוואה כזאת לא תינתן כמשכנתא ושיעורה ואחוזי הריבית יקבעו על פי מערכת היחסים שלכם עם הבנק המקומי, היתרונות, ריבית אטרקטיבית ברוב המקרים ופחות בירוקרטיה בשל היותכם אזרחי ישראל. חסרונות, צורך בהמרות מטבע גם בלקיחת ההלוואה לרכישת הנכס וגם בתשלומי ההחזר, בהנחה ואתם מעוניינים שתשלום שכר הדירה יחזיר את ההלוואה. בנוסף לא ניתן יהיה להשתמש בנכס הנרכש כבטחון להלוואה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משכנתאות בקפריסין

מדריך להגשת בקשת משכנתא בקפריסין 2020

משכנתאות בקפריסין בתקופת הקורונה (COVID-19) יהיו בעייתיות יותר ותהליך קבלת משכנתא בקפריסין יהיה ארוך יותר. זאת בשל תקופת חוסר הוודאות בכל העולם ובקפריסין גם. במיוחד בהיות התיירות מרכיב חשוב בכלכלת קפריסין. שוק הנדל”ן הקפריסאי נפגע כמו כולם אבל קפריסין עצמה נפגעה מעט מאוד מוירוס הקורונה וכבר פתחה את מרבית ענפי המשק. בין קפריסין לישראל מתקיימים מגעים מתקדמים להגדרת אזור ירוק משותף ותכנון חזרה של תיירים ישראלים לפאפוס כבר במהלך חודש יולי. אין ספק שקפריסין בהיותה היעד התירותי הסמוך לישראל תרוויח מהבעיתיות שבטיסות ארוכות ותהנה מהגעת ישראלים רבים אליה תיירים ומשקיעי נדל”ן כאחד.

גם תושבי חוץ ללא דרכון אירופאי יכולים לקחת משכנתא בקפריסין!!!

בכתבה הזו נסביר קצת על משכנתאות בקפריסין והמיסים. נעשה זאת במונחים מובנים וברורים לכולנו. הכתבה אינה תחליף לייעוץ מקצועי שלנו ונועדה כדי לתת חומר רקע ולצייד אותכם בעובדות חשובות לתכנון צעדיכם. 

לפני הכל אנחנו מציעים לכם לקרוא את המדריך השלם שלנו לרכישת נדל”ן בקפריסין

אם כבר קראתם אותו או שאתם נמצאים בשלבים מתקדמים. הרי שאיתרתם כבר את הנכס הרצוי לקנייה בקפריסין, בין אם זה בית למגורים או דירה להשכרה וכעת אתם נדרשים להחליט כיצד לממן את הרכישה. אלו אפשרויות עומדות בפניכם.

האחת מימון כל הרכישה מהון עצמי ללא צורך בהלוואות, במקרה כזה החיסרון הוא שאין מינוף אבל היתרון הוא במהירות התגובה ואפשרות קניית נכסים בהזדמנות. אלו אשר לא יחכו לסיום תהליך קבלת ההלוואה. 

האפשרות השנייה היא לקיחת הלוואה מבנק ישראלי בשקלים, הלוואה כזאת לא תינתן כמשכנתא ושיעורה ואחוזי הריבית יקבעו על פי מערכת היחסים שלכם עם הבנק המקומי.

היתרונות, ריבית אטרקטיבית ברוב המקרים ופחות בירוקרטיה בשל היותכם אזרחי ישראל. חסרונות, צורך בהמרות מטבע גם בלקיחת ההלוואה לרכישת הנכס וגם בתשלומי ההחזר, בהנחה ואתם מעוניינים שתשלום שכר הדירה יחזיר את ההלוואה. בנוסף לא ניתן יהיה להשתמש בנכס הנרכש כבטחון להלוואה.

אפשרות שלישית היא לקיחת משכנתא בקפריסין. יתרונות, הלוואה במטבע מקומי, הנכס משמש כבטוחה, השכירות משולמת אף היא במטבע מקומי ומינוף. החיסרון תהליך בירוקרטי בו אתם נדרשים לשכנע בנק זר להעניק לכם את המשכנתא המבוקשת.

בעניין אפשרות אחת ושתיים אנו בטוחים שאינכם נדרשים לנו ולכן נתרכז כעת באפשרות השלישית,  ז”א לקיחת משכנתא בקפריסין. פה תמצאו אותנו מועילים מאוד בדרך לאישור בקשת המשכנתא שלכם. אנחנו יודעים לטפל במשכנתאות בין אם למשקיע פרטי ובין אם לחברה שהקמתם. חשוב לדעת לפני הכל שלצורך קבלת משכנתאות בקפריסין יש צורך בהסכם רכישה ולכן ברגע שהחלטתם על נכס ואתם מעוניינים במשכנתא עליכם להציג לבנק הסכם זה. בניגוד למה שהתרחש בקפריסין בעבר, הבנק ישלח נציג לכל נכס בכל מקום בו תקנו, נציג הבנק יבצע הערכה ועל פי הערכה זו תחושב המשכנתא לה אתם זכאים. יש לקחת בחשבון שבמקרים רבים הבנק יעריך את מחיר הנכס ב-20% פחות ממה שרכשתם. אומר במחיר מימוש מהיר.

שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

יחד עם הסכם הרכישה תצטרכו להגיש לבנק רשימת מסמכים ארוכה ומפורטת, מסמכי מקור באנגלית או מסמכים המתורגמים לאנגלית + חותמת אפוסטייל. 

עלות ממוצעת לתרגום מסמכים אלו כ  2,500 ₪. 

רשימת מסמכי הבסיס הנדרשים להגשת בקשה למשכנתא בקפריסין (עליהם תצטרכו להוסיף תיעודיים המאמתים את כל הצהרותיכם בבנק).

1. צילום הדרכון (הדף עם התצלום & מידע אישי).

2. מכתב המלצה מהבנק בישראל.

3. הוכחות הכנסה (עותק של תלוש שכר משלושת החודשים האחרונים, העתק דוח שנתי ממס הכנסה אם יש / אישור מהמעסיק או רואה חשבון המאשר הכנסה שנתית /3 שנים במידה ואתם עצמאיים דוח שנתי מאשר משלוש השנים האחרונות וכדומה).

4.מסמכים המעידים על הכנסה נוספת ( משכירות, פיקדונות וכדומה).

5. העתקי דוחות בנקאיים לששת החודשים האחרונים.

6. עותקים של דוחות בנקאיים על הלוואות / משכנתאות קיימות עבור 12 החודשים האחרונים.

7. העתק של חשבון הבנק המוכיח יכולת תשלום עבור ההון העצמי ברכישת הנכס (כלומר הכסף שיש לכם, אותו אתם מביאים מהבית).

8. עותק של חוזה הרכישה.

9. העתקים של תשלומים שכבר שולמו על ידכם עבור הנכס.

10.אישור מקור תשלום זה..

11.פתיחת חשבון בנק בו הפקדה מינימלית של 1000 אירו, מסכום זה ינוכו כל עלויות הבנק הנדרשות לצורך הכנת בקשת המשכנתא. (עלויות אלו ישולמו גם במקרה והמשכנתא לא תאושר)

12.שני חשבונות של רשויות מישראל (חשמל, ארנונה וכדומה).

מעונינים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יש להבין שתפקידו של הבנק המקומי אליו אתם פונים הוא להכין את תיק המשכנתא בצירוף המלצה. תיק זה ישלח לניקוסיה ליחידה הבינלאומית של הבנק (IBU) ושם יוחלט האם לאשר או לדחות הבקשה. בדרך כלל. הבנקים המקומיים מקפידים לשלוח רק בקשות מוכנות היטב ולכן מרגע שהחליטו לשלוח את בקשתכם, מצבכם טוב. לעיתים יבקש המרכז בניקוסיה השלמות לתיק. כל בקשות המשכנתא של תושבים זרים נידונות באותו האופן ובאותו המקום.

ורצוי להבין גם שהבנקים בקפריסין כולל היחידה הבינלאומית בניקוסיה נתונים לפיקוח רגולטורי צמוד של האיחוד האירופאי, במיוחד מאז משבר 2012-2013 בהם מילאו הבנקים בקפריסין תפקיד מכריע בהידרדרות המדינה למשבר. 

כמה עובדות על משכנתאות בקפריסין

  • בקפריסין אפשר לקבל משכנתא של עד 70% מערך הנכס על פי הערכת הבנק לדירה ראשונה. לדירה שנייה ואילך עד 60% ובריביות פחות טובות. יכול להגיע עד אחוז הפרש.
  • הריבית הינה קבועה לתושבי חוץ, אינה זהה לריבית אותם מקבלים אזרחים קפריסאים או תושבים בריטים. הריבית משתנה מעט על פי מידת הביטחונות, תקופת המשכנתא ובעיקר אחוז ההון העצמי בעסקה. (כיום, סוף 2019, עומדות הריביות על 3.1%-3.2% ריבית קבועה מתחדשת כל 5 שנים)
  • תקופת המשכנתא עד 15-20 שנה. בכל מקרה גיל המבקש בתוספת תקופת המשכנתא לא יעלה על 65.
  • ניתן לקחת את ההלוואה באירו, דולר או פאונד.
  • ניתן לפרוע את המשכנתא בתשלומים חודשיים או רבעוניים.
  • זמן ממוצע לקבלת המשכנתא 45-60 ימים.
  • אין משכנתא על שיפוצים ומאוד קשה עד בלתי אפשרי לקבל משכנתא על קניית קרקע. למרות שלעיתים קיימים פתרונות יצירתיים לעניין.
  • ניתן לקבל משכנתא בקפריסין כחברה. קחו בחשבון שתהליך האישור יכלול גם אישור של כל אחד ממחזיקי המניות בחברה כאדם פרטי. 
משכנתאות בקפריסין עץ הכסף

עלויות לקיחת משכנתא בקפריסין כוללות:

עמלות בנקים

עמלת הסדר הבנקאי 500-1000 אירו.

עמלת תיעוד 50-100 אירו.

עלות שמאי עד 200 אירו.

כאמור עלויות פתיחת התיק כולל השמאי ישולמו גם במקרה של אי אישור המשכנתא.

תשלום ממשלתי

רישום משכנתא 30 אירו תשלום למרשם המקרקעין.

תשלום ביטוחים, חיים ומבנה

יעשה בבנק ויחושב לאחר שתמלאו שאלון רפואי ובהתאם לסוג הנכס, בכל מקרה בקפריסין הביטוחים זולים באופן משמעותי מישראל.

רו”ח מלווה

במידה וההתקשרות נעשית דרכנו, עלות שירותי רו”ח היא 550 אירו וכוללת את כל הנדרש עד לקבלת המשכנתא ופתיחת חשבון הבנק. כשלוקחים משכנתא בקפריסין חייבים לפתוח חשבון בנק. למעשה זה המקרה היחיד שבו אתם חייבים חשבון בנק על מנת לקנות בית בקפריסין.

לסיכום משכנתאות בקפריסין

מניסיוננו לאחר ליווי תהליכי לקיחת משכנתא בקפריסין אנו יודעים להגיד שאין מקרה אחד מעיד על השני, שישנם שינויים מתמידים ברמת הביטחונות והאישורים הנדרשים על ידי הבנק וכן שינויים קלים בשיעורי הריבית החלים על המשכנתא.

בכתבה זו שיתפנו אתכם בחלק מהידע שצברנו במהלך השנים. אין לראות בכתבה זו ככתבה המכסה את כל נושא המשכנתאות בקפריסין מאחר ותחום זה משתנה באופן תדיר בהתאם לרגולציות האיחוד האירופאי, החלטות הממשלה בנושא הבנקים, (מוזמנים לקרוא כתבה שהעלנו בנושא כלכלת קפריסין, החובות האבודים של הבנקים משנים 2012-2013 והרגולציות שהוטמעו בקפריסין כדי למנוע מצב כזה בעתיד) וכמובן נתוניכם האישיים. 

לקוחותינו נהנים מייעוץ וליווי מלא עד לקבלת המשכנתא ויוצאים נשכרים מנסיוננו והקשרים שיצרנו בבנקים השונים.

ואם אתם כבר כאן כדאי לכם גם לעיין בכתבה שהכנו בנושא מיסים בקפריסין שתתן לכם מושג לגבי מה הצפוי לכם בקפריסין. כמו תמיד, כמה שתגיעו יותר יודעים ומוכנים יהייה קל יותר והתוצאות שתשיגו טובות יותר.

עניין אתכם? חושבים שיעניין אחרים? מוזמנים בשמחה (ואפילו נודה לכם) לשתף המדריך בפייסבוק, וואטצאפ או מייל. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפרטים נוספים אנא השאירו פנייתכם

וניצור אתכם קשר בהקדם

טלפון : 052-445-5128

אימייל: omroads@gmail.com

אתר: omroads.com