מסלולי יין בקפריסין

במידה ואתם מעדיפים לא לדאוג מנהיגה ושתייה תוכלו לקחת סיור יין מאורגן מפאפוס  תוכלו לטעום הרבה ימים הסיור כולל איסוף מהמלון בפאפוס.

 

לקפריסין היסטוריית יין עשירה אשר נמשכת כבר 6000 שנים, לכן לא מפתיע כי ניתן למצוא מסלולי יין רבים ללכת בעקבותיהם וליהנות מהנוף המרהיב, טיול  במסלול יין מהווה דרך נפלאה לגלות את קפריסין והתושבים שלה.

בקפריסין פועלים כ – 41 יקבים שניתן לבקר ולטעום את היינות הנפלאים שלהם. 

תכנית "דרך היין" מיושמת על ידי ארגון התיירות בקפריסין במימון משותף של האיחוד האירופי לששת המסלולים הראשונים ועל ידי הקרן האירופית לפיתוח חקלאי למסלול השביעי.

מסלול יין 1 LAONA – AKAMAS

פאפוס (Paphos), מזוגי (Mesogi), טסדה (Tsada), סטרומבי (Stroumbi), קטיקס (Kathikas), אקורידליה (Akourdaleia), פאנו ארודס (Pano Arodes), קאטו ארודס (Kato Arodes), איניה (Ineia), דרוסיה (Drouseia), פוליס Polis)), פאיה (Pegeia).

אזור זה יפה ושובה לב עם קווי חוף סלעיים, כפרי נוף מדהימים ושלווים, כפרים קטנים ומקסימים בעלי תרבות ומסורת רבת שנים, גפנים פורחות המשתלבים בעדינות עם אלמנטים עכשוויים. בטיול בכפרים מקסימים אלו ניתן לראות את הכרמים הפורחים – כפרים כמו פאנו ארודס (Ineia) אניה , (Pano Aroads) וקטיקס (Kathikas) השוכנים לחופי הצד המערבי של האי.

המסלול נמצא בחלק הצפון-מערבי של קפריסין ומוקדש לא רק ליין. 

באזור זה, חובבי היין יכולים לבקר בארבעה יקבים מתוך כ – 20 יקבים קיימים ולטעום את היינות המגוונים והמיוחדים לאזור זה, בשילוב עם טעימות של אוכל קפריסאי משובח. לאורך המסלול ניתן למצוא טברנות רבות שניתן ליהנות מהן.

בנוסף לאטרקציות הטעימות הללו, ניתן במהלך המסלול להתרשם מהגאוגרפיה הייחודית של האזור. המסלול עובר בכבישים הראשיים E701 ו- E709, , כבישים אלו עולים לגבהים ומספקים נופים מרתקים, עם צמחייה שונה, מרחבי יער רבים ושדות של כרמים. באזור זה משתרעת שמורת הטבע אקמס (Akamas), עם היופי של הצמחייה על רקע הים, הסביבה הטבעית שנשתמרה עם מעט מגע אדם מהווה חוויה מרעננת, כמו כן לאורך המסלול ניתן לפגוש אנשים לבביים וחברותיים.

המסלול כולו מהווה חגיגה לכל החושים.

אקלים: האזור בגובה משתנה בין 400 ל -650 מטר וכמות גשם שנתי של כ 610 מ"מ. בעל אקלים מתון בדרך כלל.

מבנה הקרקע – רוב הכרמים במסלול זה נמצאים על קרקע סיד, חלקם בגבס.

פירוט זני הענבים – 

זנים לבנים: Xynisteri, Malvasia G,  סוביניון בלאן, ריזלינג, סמיון, שרדונה, מוסקט.

זנים אדומים: Mavro, Ofthalmo, Lefkada, Maratheftiko, Carignan, Mataro,  קברנה סוביניון, קברנה פרנק, Alicante B., Grenache, Shiraz, Merlot.

פירוט היקבים באזור

יקב Fikardos Mesogi  www.fikardoswines.com.cy 

יקב SODAP Kamanterena Stroumbi www.sodap.com.cy 

יקב K&K Vasilikon Kathikas www.vasilikon.com 

יקב סטרנה קתיקאס: www.sterna-winery.com

מסלול יין 2 Vouni Panagias-Ampelitis

פאפוס(Paphos) , מזוגי (Mesogi) , טסדה (Tsada) , סטרומבי (Stroumbi) , פולמי (Polemi) , פסטי  (Psathi ) ,קנויו (Kannaviou) , אספרוגיה ,(Asprogia)  פאנו פנאיה (Pano Panagia) , כריסורוגיטיסה (Chrysorrogiatissa) , אגיה מוני , (Agia Moni) סטטוס-אגיוס פוטיוס (Statos-Agios Fotios) , קוליניה (Koilineia) , גלטריה (Galataria) פנטליה (Pentalia) , אמרגטי (Amargeti) , אלדיו (Eledio) , אגיה ורברה (Agia Varvara)  אכילאה/כולו (Acheleia or Choulou) , למונה (Lemona)), קורדקה (Kourdaka, לטימבו (Letymvou) , קלפיה (Kallepeia).

מסלול זה עובר על נהר Diizizos   והוא מוקף בפריחה יפהפה וטבעית, לכל אורכו ניתן לראות כרמים מקסימים ונוף מעורר שמחה. עמק Diarizos הינו פחות מוכר בהשוואה לאזורים אחרים בגידול ענבים ליין, הסיבה לכך היא שהוא נמצא בגובה נמוך בהרבה. 

למרות שאזור זה לא היה בעל יקבים רבים בשנים האחרונות, הדברים השתנו, לאחרונה נוספו יקבים בעלי שיטות לגידול גפנים בשיטות מודרניות, בכמויות קטנות יותר והן הפכו את אזור זה לאזור תחרותי לייצור יין אשר מהווה הבטחה לעתיד. כל זאת לצד יקבים מסורתיים.

בין הנוף והשלווה ניתן להתקבל על ידי המקומיים לאירוח חם ולבבי וליהנות מהיין המקומי.

המסלול שוכן ממזרח ל Paphos ונמצא באזור הררי עם גבהים גבוהים יחסית. המדרונות התלולים מכוסים יער וכרמים. הסביבה יוצרת בתי גידול למספר רב של פלורה המאופיינת בעצי האלון, יערות האורנים נמצאים בעיקר בצפון מזרח. באזור ישנם סוגים רבים של יונקים, דו-חיים, זוחלים וציפורים. לאורך מסלול זה ניתן לבקר בשבעה יקבים הפתוחים למבקרים.

אקלים: האזור מגיע לגובה של 1,144 מ ' ונהנה מגשמים מעל הממוצע. האזור נהנה מאקלים מתון יחסית.

מבנה הקרקע: אדמת עמק הנהר היא חימר.

פירוט זני הענבים – 

באזור זה ניתן למצוא  27  זני ענבים של גפן ענבים, בהם יש תצוגה מרשימה של קריניאן נואר וקברנה סוביניון.

זנים לבנים: Xynisteri, Palomino, Malvasia L., Malvasia G., Ugni Blanc, Plant X., סוביניון בלאן, ריזלינג, Semillon, שרדונה, Sultana, Malaga, Muscat של אלכסנדריה.

זנים אדומים: Mavro, Ofthalmo, Maratheftiko, Lefkada, Carignan, Mattaro (Mourvèdre), Oellade, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Alicante B., Muscat שחור, Grenache, Shiraz, Merlot.

פירוט היקבים באזור

יקב Vouni Panagia (Panagia): www.vounipanayiawinery.com 

יקב Tsangarides (לימונה): www.tsangarideswinery.com 

יקב שופאס (קוילין): www.shoufas.com 

יקב מכס Statos-Agios Fotios   www.makkaswinery.com.cy 

יקב Avacas (Statos-Agios Fotios): [email protected] 

יקב מנזר Chrysorogiatissa (Panagia):  www.wineriescyprus.com /chrysoroyiatissa-  monaster- 

יקב חוות Ezousa Kannaviou:  www.ezousa.com 

יקב צאלאפטיס (פולמי): www.tsalapatiswinery.com 

יקב קלמוס (אמרג'י): www.kalamoswinery.com 

יקב קוליוס (Statos-Agios Fotios):  [email protected]

מיסוי נדל"ן בקפריסין מיסים בקפריסין

מיסוי נדל"ן בקפריסין

מיסים בקפריסין – קודם כל קצת רקע טבלאות עם מספרים תקבלו בהמשך אבל קודם בואו נבין קצת יותר את ההגיון הקפריסאי. זה כדאי ועוזר מאוד

Read More »

מסלול דרך יין 3 Diarizos Valley

פאפוס (Paphos) ,אכליה (Acheleia) ,קוקליה (Kouklia), ניקוקליאה , (Nikokleia) כולטריה , (Choletria) סטברוקונו (Stavrokonnou)  קלוקדרה (Kelokedara)  , סלמיו (Salamiou) , מזנה (Mesana) , ארמו (Arminou) ,פילוסה (Filousa) ,אגיוס ניקולאוס (Agios Nikolaos) , פריטורי (Praitori)  , קדרס, (Kedares) אגיוס גורגיוס (Agios Georgios) ,ממוניה (Mamonia)פסולה (Fasoula).

ממזרח לעיירה Papos, ישנם שלושה עמקים פוריים – של הנהרות עזוזה, זירוס ודיריזוס. מסלול זה מטפס לעבר הרי Troodos בעקבות אפיק הנהר Diarizos המתפתל, חוצה אותו מדי פעם ועובר 14 כפרים גבעות, במסלול זה ניתן לבקר רק בשני יקבים, אך עם זאת משמעותיים.

העמק שוכן מערבית / דרום-מערבית ל Troodos וכולל בתי גידול מסוגים שונים באזור קטן יחסית. 

אקלים: באזור יש אקלים קר למדי בחורף וקריר בקיץ.

מבנה הקרקע: המבנה מושפע מהמשקעים אשר מקורם בנהרות אשר בהרי הטרודוס. 

בעל סלעים סידיים, משקעים המתוארכים לתקופת הטריאזה התיכונה ועד לתקופת הקרטיקון העליון (לפני 230-75 מיליון שנה).

פירוט זני הענבים – 

היינות המיוצרים באזור הם מדהימים. במהלך הטיפוס מעלה להרים הגבוהים ניתן לראות כ – 18 סוגים שונים של גפנים, כשהשולט בהן הוא Mavro

זנים לבנים: Xynisteri, Palomino, Malaga, שרדונה, Sultana.

זנים אדומים: Mavro, Ofthalmo, Maratheftiko, Lefkada, Carignan, Mattaro, Oellade, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Alicante B., Grenache, Shiraz, Merlot.

פירוט היקבים באזור

יקב  https://www.nelionwinery.com/  Nelion

יקב לגריה (סלמיו): www.wineriescyprus.com /lagria- 

טלפון : 052-445-5128

אימייל: [email protected]

אתר: omroads.com