מיסים בקפריסין

קצת על מיסוי בקפריסין למשקיעים ומבקשי מגורים

יש הרבה לדעת על מיסים בקפריסין בכלל ועל מיסוי בקפריסין הנוגע לנדל”ן בפרט, תושבות מס בקפריסין, מהו חוק 60 יום ומה זה מס ההגנה שמדברים עליו ואיך זה קשור למושג הנקרא Domicile. בכתבה הזו איננו מתיימרים לתת יעוץ מקצועי אלא רק לתת לכם מידע ראשוני ועובדות הנוגעות למערכת המיסים בקפריסין. כשנעבוד ביחד נכסה את כל הנדרש מהצד הקפריסאי ואתם תצטרכו לפעול על פי ההנחיות מול רואה החשבון הישראלי שלכם. באופן הזה תדעו מה קורה, מה צריך לעשות ואיך לבצע תכנון מס נכון כדי לצמצם חשיפות מס אפשריות. תמיד תזכרו לצאת מנקודת הנחה שלמרות שיתוף פעולה הדוק במספר רב של תחומים עדיין אין אמנת מיסים בין קפריסין לישראל. מצב זה מחייב זהירות ותכנון במיוחד גם מול מיסוי בקפריסין וגם מול מיסוי אפשרי בישראל. בעיקר אם רוצים לשהות בקפריסין תקופות ארוכות.

מיסים בקפריסין - קודם כל קצת רקע

טבלאות עם מספרים תקבלו בהמשך אבל קודם בואו נבין קצת יותר את ההגיון הקפריסאי. זה כדאי ועוזר מאוד להתנהלות תקינה איתם.  מיסוי בקפריסין אינו מסובך כבישראל והוא גם הגיוני ברגע שמבינים איך הראש הקפריסאי עובד. אז בסיס מיסוי בקפריסין הקשור לנדל”ן הוא שאתם תהיו חייבים במס בקפריסין על כל הכנסה שאתם מייצרים מהענף. בגדול הרשויות בקפריסין מחלקות את רוכשי הדירות או הבתים בקפריסין לשני סקטורים עיקריים. סקטור הנופשים, רוכשי דירה אחת או בית בקפריסין (Holiday homes) שבאו להנות ווסקטור המשקיעים (investors) שבאו לעשות כסף.

מה זה אומר מבחינת מיסוי בקפריסין? לדוגמא, באתם וקניתם דירה בפאפוס, שיפצתם אותה יפה ומכרתם ברווח. מאחר וזו דירה ראשונה שאתם מוכרים בקפריסין הרי ששתי הקלות משמעויות תקבלו. האחת, פטור חד פעמי ממס על הרווח בסך 17,086 אירו (אגב, אם עשיתם הסיבוב על קרקע חקלאית הפטור יהיה 25,629 אירו). אז נגיד שמכרתם דירה בפאפוס והרווחתם מהמכירה 20,000 אירו הרי שתשלמו מס רק על 2,500 אירו. שיעור המס במכירת דירה ראשונה יעמוד על 20% בלבד. ממשלת קפריסין מתייחסת אליכם ככאלו שרכשו Holiday home בקפריסין ועכשיו מוכרים אותו וממשיכים הלאה.

אבל בואו נראה מה קורה אם החלטתם שזה ממש מגניב ורוצים לעשות סיבוב עוד פעם? קודם כל הפטור אינו קיים יותר ואתם משלמים מס מהאירו הראשון. מדרגת מיסוי של 20% כנראה נצליח לקבל  גם הפעם, אם כל הפליפ הזה לא היה מהיר מדי. בפעם השלישית? המס שיוטל עליכם הפעם יהייה 30%. למה? כי הממשלה זיהתה שאתם עסק ולא אדם פרטי. באתם לעשות כסף מענף הנדלן להשקעה בקפריסין ומבקשת מכם את החלק שלה. אמרנו הוגן נכון? אגב אם יעבור הרבה זמן בין מכירת הדירות תוכלו להמנע מעליית מדרגת המס הזו אך זה אינו בטוח ותלוי בגורמים שונים המשפיעים על תשלום מיסים בקפריסין.

שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מיסוי בקפריסין - חישוב רווח למס במכירת דירה

פשוט וקל. תשלמו מיסים בקפריסין על מה שיוצא מסכום המכירה פחות סכום הקניה ותוכלו להזדכות במס על כל ההוצאות הישירות שהיו לכם במהלך השיפוץ. כאמור 20% אם מגדירים אתכם כאדם פרטי ו- 30% אם תוגדרו עסק. הבעייה העיקרית כאן היא ההתחשבות במע”מ. אתם צורכים שירותים עם מע”מ, קונים חומרים עם מע”מ אבל אין לכם שום מנגנון הזדכות מול שום רשות מס בקפריסין. צריך לקחת בחשבון בחישובים הכלכלים. האם הקמת חברה בקפריסין יכולה לעזור? האם זה כדאי בכלל? נדבר על זה בהמשך.

ובהזדמנות זו, חלקכם אולי שמע על פטור של 85,400 אירו ממס על מכירת דירה. בואו נעמיד דברים על דיוקם. הפטור הזה ניתן אך ורק לאזרחים או תושבים חוקיים בקפריסין אשר יכולים להוכיח בהוכחות שונות את עובדת היות הבית שהם מוכרים בית המגורים שלהם בקפריסין שבו אכן גרו בחמש שנים האחרונות. גם פטור זה הוא חד פעמי ואינו נוגע, כמובן, לעניין שלשמו התכנסנו כאן. בעתיד ובמקרה ותרצו תושבות קפריסאית או תושבות מס בקפריסין תקנו ביתכם ותתחילו לספור השנים.

מעונינים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מיסים בקפריסין על הכנסה משכר דירה

כאמור, על כל הכנסה שאתם מייצרים מהשקעת הנדלן שלכם בקפריסין תצטרכו לשלם מיסים בקפריסין גם אם אינכם במעמד של תושבות מס בקפריסין. זה נכון גם להכנסה משכירות. אבל המס הוא מדורג ומפורט בטבלה (באירו)

אז כמו שאתם רואים עד הכנסה של 19,500 אירו לשנה לא תצטרכו לשלם מיסים בקפריסין בכלל. ומאחר ודמי השכירות בקפריסין אינם כבישראל הרי שרוב המשקיעים שקונים דירה אחת או שתיים לא יגיעו בכלל  למדרגה הזו.  אבל בישראל תצטרכו לשלם מס על הכנסה מהשכרת דירה בחו”ל של 15%. באם הכנסתכם משכירות בקפריסין תהייה יותר מ- 19,500 אירו לשנה תצטרכו לשלם מס בקפריסין ומכיוון שאין אמנת מס עם ישראל אתם עלולים למצוא עצמכם במצב של כפל מס ולשלם בשתי המדינות. על מנת להמנע מכך יש לנהל את עניינכם בחוכמה ותשומת לב ולהתייעץ ממושכות עם רואה החשבון הישראלי שלכם. בקיצור אולי תושבות מס בקפריסין תהייה רעיון טוב עבורכם.

ואם נשלם מיסים בקפריסין כחברה?

אחד הפתרונות שיוצגו לכם בקפריסין עבור הפחתת שיעורי המס היא הקמת חברה בקפריסין והתנהלות דרכה. התהליך הינו פשוט מאוד ומורכב ממספר שלבים קצרים, עלות של 2,000-2,500 אירו ובערך חודש וסיימנו להקים לכם חברה. מזל טוב! עכשיו תרשום אתכם רואת החשבון שלנו במע”מ בקפריסין ואתם יכולים להתחיל להזדכות על הוצאות וכדומה.אפילו לקחת משכנתא כחברה ניתן, נדריך אתכם בעניין אם נידרש לו.

בקניית נכסי נדל”ן בקפריסין תשלם חברה מס בולים ודמי העברה כאדם פרטי. פירוט ודוגמאות לחישובי מס בולים ודמי העברה תוכלו למצוא במדריך למשקיעי הנדל”ן בקפריסין 2020 שכתבנו.

מבחינת מיסוי בקפריסין זה פשוט. מס חברות בקפריסין עומד על 12.5% בלבד אך יש תוכניות ושמועות על העלתו ל 15%. מן הסתם זה לא יעשה בקרוב, בוודאי לא תחת השפעת המשבר הכלכלי שנפל עלינו עם הקורונה. אז איך הם לוקחים המס? נגיד שביצעתם כחברה מכירת בית בקפריסין והרווחתם 10,000 אירו אחרי ניכוי כל ההוצאות. ממשלת קפריסין תגבה 10% מהרווח ותשאיר את ה- 2.5% הנוספים להתחשבנויות סוף השנה.

עד כאן הכל טוב ויפה, שילמתם מיסים בקפריסין והרווח נשאר בבנק. מתי מוציאים אותו ואיך?

משיכת כספים שצברנו בחברה בקפריסין שהקמנו

פה הזמן שנזכיר שוב שהכתבה הזו אינה תחליף ליעוץ מקצועי ובנושא שנדון עליו עכשיו בהחלט מומלץ לקבל יעוץ מקצועי ממשרדי ראיית חשבון מתמחים בארץ.

בואו נקפיא רגע את תמונת המצב ונראה עם מה אנחנו מתמודדים. כרגע אינכם במעמד תושבות מס בקפריסין. אתם תושבי מס (Tax residents) בישראל שבבעלותם חברה בקפריסין שבה אתם לא נחשבים Tax residents באופן אישי אלא רק דרך החברה שבבעלותכם. במילים פשוטות, אתם אמורים לשלם מס החברות בקפריסין ואת המס האישי על הדיבידנד שמשכתם מהחברה בישראל. מס על דיבידנד בישראל 25-30% תלוי ברמת האחזקה והשליטה שלכם בחברה בקפריסין. ואם זה המצב הרי שחסכתם 10.5% מס שהיה נוסף לכם אם החברה הייתה מוגדרת כישראלית. הרעיון שלא למשוך דיבידנד ולהשאיר הכסף שהרווחתם בחו”ל מן הסתם כבר עלה בראשם של אנשים לפניכם ולכן שלטונות המס בקפריסין מחייבים אתכם למשוך דיבידנד פעם בשנתיים לפחות. 

ועכשיו לחלק הממש קשה. אתם צריכים לוודא ששלטונות המס בישראל לא יסווגו את החברה הזו כישראלית למרות שהוקמה בקפריסין והם יכולים לעשות את זה בקלות אם לא תהיו מדוייקים וברורים במה אתם עושים ותלוו בחוות דעת מתאימות שתוכלו להציג. 

אתם תצטרכו להוכיח ניהול ושליטה מקפריסין ולא בכאילו. תצטרכו חברה שמייצרת הכנסות שאינן פאסיביות. תצטרכו ותצטרכו. איך מוכיחים מה עושים, זה כבר לא לכתבה באינטרנט. נרחיב על כך בהמשך הדרך ואם נגיע לצורך בפתיחת חברה בקפריסין נעזור לכם בידע והנסיון שרכשנו בתהליכי פתיחת חברות בקפריסין.

באם לא תצליחו לשכנע את שלטונות המס בישראל בטענתכם שזו אכן חברה זרה תהיו בבעייה. כאמור, אין אמנת מיסים בין קפריסין לישראל ולכן או שתצטרכו להשלים את ההפרש תמורת הצגה מפורטת וחתומה של כל מה ששילמתם מיסוי בקפריסין או שבמקרה ממש גרוע הם יכולים לדרוש את המס בישראל ללא התחשבות בכך שכבר שילמתם מיסים בקפריסין. בכל מקרה הם לא יתחשבו בהוצאות שלכם בעת חישוב המס ואתם חשופים לנזק כספי רב.

אז לגבי כל פעולה שאתם עושים וקשור לנושא מיסים בקפריסין אתם חייבים להיות מאוד מסודרים. אנחנו נזכיר לכם הכל ומהצד הקפריסאי נטפל בכל מה שצריך אבל את העבודה בישראל מול רואה החשבון שלכם תצטרכו לעשות בעצמכם. כמובן שנעזור גם בזה.

אגב, מכירת מניות חברת נדל”ן בקפריסין ממוסה בקפריסין בכל מקרה, על פי החוק הראשוני שקובע שכל הכנסה מענף הנדל”ן שצברתם בקפריסין תמוסה בקפריסין. למעשה יש בזה הגיון רב מכיוון שמדי פעם מקימים חברה בקפריסין לפרויקט נדל”ן אחד בלבד ואז מי שרוצה בנכס קונה את מניות החברה שהנכס בבעלותה.

England euro

מע"מ בקפריסין

בשוק הנדל”ן בקפריסין הוטלה חובת מע”מ בשנים האחרונות והמערכת עדיין חדשה ולא ברורה. קחו בחשבון אפשרות הטלת מע”מ על עסקאות שאינן Resale טהור. שיעור המע”מ ינוע בין 5-19% בהתאם לנתוני הנכס והנתונים האישיים שלכם. אנחנו בודקים את הנושא הזה מקרוב בכל עסקה שאנחנו מלווים. עסקת נדל”ן שעליה מוטלת חובת מע”מ תהייה פטורה מתשלום דמי ההעברה Transfer fee. שוב, אף אחד לא רוצה שתשלמו מיסים בקפריסין סתם, או כפול. כמו שאמרנו, יש הגיון.

כמה נשלם מיסים בקפריסין אם נשהה בה הרבה?

גם בעניין זה קפריסין פשוטה. אנחנו, כישראלים יכולים לשהות בה שלושה חודשים בכל חצי שנה. אם שהיתם בה יותר. מעל 183 ימים בשנה הרי שאתם עלולים למצוא עצמכם מוכרזים כתושבי מס קפריסאים ולדרישת תשלום מיסים גם בקפריסין בנוסף לישראל. כי כמה שקפריסין קלה בלקבל אתכם כתושבי מס ככה מדינת ישראל קשה בלוותר עליכם.

אם תרצו במגורים בקפריסין, אומר לשהות בקפריסין יותר מ- 180 ימים בשנה אפשר לעשות זאת בשלושה מסלולים. שניים יקרים ואחד לא. השקעה בקפריסין של כ- 2.5 מליון אירו תקנה לכם ולמשפחתכם אזרחות קפריסאית במסלול מהיר. השקעת נדל”ן בקפריסין בכ- 300,000 אירו, בנכס חדש ונושא מע”מ תקנה לכם ולמשפחתכם תושבות קבע קפריסאית במסלול מהיר. ושוב נדגיש קבלת תושבות קפריסאית אינה משנה לכשעצמה לסטטוס המיסוי שלכם ואינה מהווה אישור עבודה בקפריסין. אתם תמשיכו להיות ממוסים גם בישראל כל עוד לא פעלתם לשינוי המצב.

אבל, אם תהיו מעוניינים רק במגורים בקפריסין לכם, נלך בדרך אחרת. נוכל להגיש בקשה לתושבות קבע קפריסאית על פי סעיפים אחרים בחוקי ההגירה הקפריסאית ובינתיים תקבלו בזריזות תושבות זמנית בקפריסין אשר נדרשית לאישור מדי שנה. תושבות זו אפשרית לכל מי שרכש בית בקפריסין בכל סכום או אפילו מציג חוזה שכירות בקפריסין. בנוסף ירצו לראות הקפריסאים שאינכם בעלי עבר פלילי ויש ביכולתכם לתמוך בעצמכם כלכלית ללא שתיפלו לעול על המדינה. יחד עם הגשת הבקשה לתושבות תחויבו בביטוח רפואי מקומי ומרגע שיש בידכם אישור על הגשת הבקשה אתם יכולים להכנס ולשהות בקפריסין כרצונכם בהתאם לתנאים.

אנחנו תמיד מציעים להתחיל בתושבות זמנית ואם אתם רואים שמתאים וכייף לכם כאן אפשר להגיש לאחר מכן בקשה לתושבות קבע. נלווה אתכם כמובן בכל התהליך ביחד עם משרד עריכת הדין  המומלץ שלנו שינהל עבורכם את הבקשה והגשת כל המסמכים הנדרשים לכך.

לקריאה מעמיקה על מסלולי התושבות מוזמנים להכנס לכתבה שהכנו עבורכם

ואם אתם פנסיונרים ורוצים לגור בקפריסין

אם תשהו בקפריסין הפנסיה שלכם תמוסה בקפריסין. עד 3,420 אירו לשנה תהיו פטורים ומעל לכך תשלמו 5% מס. או שתוכלו לבחור להיות ממוסים שנתית בהתאם למדרגות המס שהראנו קודם לכן.

בואו נדבר קצת על תושבות מס בקפריסין

צריך לזכור שתושבות בקפריסין אינה זהה לתושבות מס בקפריסין. לא ניכנס כאן ליעוץ מקצועי מפורט רק נזכיר שמאחר ואין אמנת מס בין קפריסין לישראל אתם נדרשים לתכנן צעדיכם בקפידה, כדי שלא תגיעו למצב של כפל מס. נכון להיום בקפריסין נקבעת תושבות המס על פי מספר ימי שהייה באי במשך שנה. עברתם את ה- 183 ימים אתם נחשבים תושבים לצורך מס בקפריסין. ישראל לעומת זאת קובעת את תושבות המס על פי מרכז חיים. אמנם יש שינוי בגישה וגם בישראל יש התכוונות לקביעת תושבות לצורך מס על פי מספר ימי שהייה בישראל אך אנחנו עדיין לא שם.

צריך לזכור שמבחינת קפריסין, הכרזה עליכם כתושבי מס בקפריסין אומרת שתמוסו על כלל ההכנסות שלכם מכל מקום בעולם וזו עלולה להיות בעייה עבורכם אם לא תפעלו כנדרש בישראל לניתוק תושבות תקין מול רשויות המס וביטוח לאומי.

שמענו משהו על חוק 60 הימים. מה זה בעצם אומר?

חוק זה מתייחס לכל שנת מס בנפרד ובעצם בא לקבוע תנאים לתושבות מס בקפריסין לאנשים הזזים הרבה בעולם, בין אם טיילים, אנשי עסקים או “נוודים דיגיטלים”. מושג שלמדנו לאחרונה מלקוחות הפונים אלינו ליעוץ.

בעצם החוק הזה פוטר את העומדים בתנאים מתשלום מס כלשהו על הכנסותיהם מחוץ לקפריסין ומאפשר לכם תכנון מס מאוד מאוד נוח.

התנאים הנדרשים (נכון לכל שנת מס מחדש):

  1. לא שהיתם מעל 183 ימים במצטבר בשום מדינה.
  2. אינכם תושבי מס באף מדינה
  3. שוהים בקפריסין לפחות 60 ימים במצטבר במשך שנה אך לא יותר מ 183 ימים שאז תהפכו לתושבי מס “רגילים”.
  4. בעלי זיקה לקפריסין בין אם יש ברשותכם חוזה העסקה בקפריסין, בעלי עסק בקפריסין או אתם דירקטורים בחברה קפריסאית ומחזיקים בית בקפריסין בין אם שלכם או תחת חוזה שכירות.

לרוצים להכנס לתושבות מס בקפריסין תחת הנחיות החוק הזה? אנו ממליצים מאוד לנהל את עניינכם בישראל מול משרד מקומי המתמחה בניתוק תושבות ותושבות מס בישראל.

עצה נוספת היא לתת למשרד הישראלי המטפל בעניינכם לטפל אך ורק בצד הישראלי ולא להתקשר דרכו עם משרד בקפריסין. הקפריסאים מאוד מיומנים בצד שלהם ואנו נדאג שתקבלו יחס מקצועי ומחבק בעלות זולה משמעותית ממשרד שתגיעו אליו דרך הפנייה מהמשרד המטפל בעניינכם בישראל. זה נכון לכל מה שנוגע לענייני תושבות, מיסים וחברות בקפריסין.

למה מפחידים אותנו עם סיפורים על מס הגנה (Defense Tax)? ומה זה קשור למילה Domicile? והאם זה רלוונטי בכלל לנו?

מס ההגנה (SDC) במתכונתו הנוכחית הונהג בקפריסין מ- 2015 ואם נדלג על הסיפור שהביא להטלת מס זה נוכל לגשת ישר לעובדות ובקצרה.

המס מוטל על:

  1. דיבידנד (17%)
  2. הכנסות מריבית (30%)
  3. הכנסות משכירות (3% אבל רק על 75% מדמי השכירות)

המס מוטל על ההכנסות מכל העולם.

אז זה המס, נעים להכיר, אבל מה שיותר חשוב לנו הוא על מי הוא מושת.

אז ככה, המס הזה רלוונטי אך ורק לתושבי מס בקפריסין, תחת חוקי 183 או 60 הימים שהם Domiciled.

אתם, כשאתם מגיעים לקפריסין גם כתושבי מס נחשבים Non-Domiciled ולכן פטורים ממס זה אומר משלמים 0% מס על דיבידנד ועל שכירות תשלמו כפי שפרטנו בכתבה. ואל תשכחו להגיש בקשה למעמד כזה זה לא מגיע אוטומטית. 

אם תמשיכו להיות תושבי מס קפריסאים במשך 17 שנים ברצף יתבטל מעמדכם כ – Non Domicilied ותהפכו ל- Domiciled אומר.. תצטרכו לשלם מס הגנה. ועד אז … יש לכם זמן לחשוב מה לעשות עם זה.

לסיכום

מיסים אינם מרתיעים אותנו. גם לא מיסים בקפריסין. מה שצריך לשלם על פי חוק טוב לו שישולם כך שלא נייצר לעצמנו בעיות לעתיד. בוודאי כשמדובר על תשלום מס בארץ זרה. מערכת המיסוי בקפריסין הגיונית וצנועה. ביחד עם רואת החשבון המומלצת שלנו נוכל לעזור לכם בכל השאלות והתכנונים הנדרשים מהצד הקפריסאי ולתת לכם מנסיוננו גם את הדברים החשובים לעשות בישראל.

אתר רשויות המס בקפריסין מכיל המון חומר וגם די ידידותי למשתמש. אז אם יש בכם רצון לקרוא מהמקור אתם מוזמנים להכנס לאתר שלהם.

לפרטים נוספים אנא השאירו פנייתכם

וניצור אתכם קשר בהקדם

טלפון : 052-445-5128

אימייל: omroads@gmail.com

אתר: omroads.com